







| Model: TUF Gaming H3 |
| Compatible with PC, Mac, PlayStation 4 & Nintendo Switch |
| Audio: 7.1 Surround |
| Frequency: 20Hz - 20 kHz |
| Color: Red and Gun Metal |
- Stock: In Stock
| Key Features | |
| key1 | Model: TUF Gaming H3 |
| key2 | Compatible with PC, Mac, PlayStation 4 & Nintendo Switch |
| key3 | Audio: 7.1 Surround |
| key4 | Frequency: 20Hz - 20 kHz |
| key5 | Color: Red and Gun Metal |
| Technical Specification | |
| Driver Magnet | Neodymium magnet |
| Frequency Range | 20Hz - 20 kHz |
| Impedance | 32 Ohms |
| Driver Diameter | 50 mm |
| Connectivity | Wired |
| Microphone | |
| Frequency | 50 -10000 Hz |
| Noise ratio | Unidirectional noise cancelling |
| Sensitivity | -40 dB |
| Pick-up Pattern | Uni-directional |
| Physical Attribute | |
| System Requirements | Platform: PC, MAC, Mobile device, PlayStation® 4, Xbox 360, Nintendo Switch |
| Physical Specification | |
| Color | Grey |
| Dimensions | 224.84 x 198.4 x 100.33 |
| Weight | 294 g |
| Cable Length | 1.3m headset cable+1.3m splitter cable |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 01 year warranty |
ASUS TUF Gaming H3 7.1 Gaming Headphone - Grey & Gun Metal
The ASUS TUF Gaming H3 7.1 Gaming Headphone (Grey & Gun Metal) is a powerful choice for gamers in Bangladesh who want comfort, durability, and immersive audio for long gaming or streaming sessions. This lightweight ASUS gaming headset features 50mm ASUS Essence drivers, an airtight chamber design, and virtual 7.1 surround sound, delivering crystal-clear audio with deep bass for a truly realistic gaming experience. Built with stainless-steel headband durability and fast-cooling protein leather ear cushions, the TUF Gaming H3 headset ensures long-lasting comfort even during marathon gaming hours. Its memory foam ear pads reduce heat build-up, keeping you cool while maintaining sound isolation for maximum focus. For communication, the headset comes with a unidirectional boom microphone optimized for clear voice chat, officially certified by top communication apps. On-ear intuitive controls allow you to adjust volume or mute the mic instantly without leaving your game.
The ASUS TUF Gaming H3 headset price in Bangladesh makes it one of the best-value gaming headphones for PC, PlayStation 4, and Nintendo Switch. With superior audio quality, rugged design, and reliable comfort, this ASUS headphone is perfect for competitive gamers. Backed by a 1-year official warranty in Bangladesh, the TUF Gaming H3 is a trusted choice for serious gaming enthusiasts.
Buy ASUS TUF Gaming H3 7.1 Gaming Headphone from One Stop
In Bangladesh, you can get original ASUS TUF Gaming H3 7.1 Gaming Headphone From One Stop. We have a large collection of latest Asus Headphone to purchase. Order Online Or Visit your Nearest One Stop Shop to get yours at lowest price. The ASUS TUF Gaming H3 7.1 Gaming Headphone comes with 1 years International Limited Warranty (Battery 1 year).
What is the price of ASUS TUF Gaming H3 7.1 Gaming Headphone in Bangladesh?
The latest price of ASUS TUF Gaming H3 7.1 Gaming Headphone in Bangladesh is 330,000৳. You can buy the ASUS TUF Gaming H3 7.1 Gaming Headphone at best price from our website or visit any of our showrooms.