





| MPN: 90YH044B-BHUA00 |
| Model: TUF Gaming H1 Gen II |
| Driver Size: 40mm Neodymium magnet |
| Connector: USB-A |
| Microphone Pick-up Pattern: Unidirectional |
| Virtual 7.1 Surround Sound, TeamSpeak Certified Microphone |
- Stock: In Stock
| Key Features | |
| key1 | MPN: 90YH044B-BHUA00 |
| key2 | Model: TUF Gaming H1 Gen II |
| key3 | Driver Size: 40mm Neodymium magnet |
| key4 | Connector: USB-A |
| key5 | Microphone Pick-up Pattern: Unidirectional |
| key6 | Virtual 7.1 Surround Sound, TeamSpeak Certified Microphone |
| Technical Specification | |
| Frequency Range | 20Hz - 20KHz |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Diameter | 40mm |
| Connectivity | Wired |
| Input Jack | USB-A |
| Microphone | |
| Frequency | 100 ~ 10000 Hz |
| Sensitivity | -24dB |
| Pick-up Pattern | Unidirectional |
| Physical Attribute | |
| System Requirements | Support Platform: PC, PlayStation 4,PlayStation 5 |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Weight | 297g |
| Cable Length | 2 meter |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 01 year warranty |
ASUS TUF Gaming H1 Gen II Wired Gaming Headphone
The ASUS TUF Gaming H1 Gen II Wired Gaming Headphone is designed for gamers in Bangladesh who demand superior audio quality, comfort, and long-lasting durability. Featuring 40mm ASUS Essence drivers with virtual 7.1 surround sound, this ASUS gaming headset delivers immersive, crystal-clear sound so you never miss a detail during intense gameplay. With its lightweight 297g design, metal suspension headband, and durable ear cushions, the TUF Gaming H1 Gen II headset ensures maximum comfort for long gaming or streaming sessions. Perfect for multiplayer gaming, the headset includes a unidirectional TeamSpeak-certified microphone that offers clear voice communication without background noise. Easy-to-use in-line controls let you adjust volume, mute the mic, or activate 7.1 surround sound instantly. The stylish TUF logo lighting adds a premium gaming vibe, while alcohol- and acid-resistant cushions make cleaning simple and safe for daily use. Equipped with USB-A, USB-C, and 3.5mm connectors, the ASUS TUF Gaming H1 Gen II headset price in Bangladesh makes it a versatile choice, supporting PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Nintendo Switch, Xbox, and mobile devices. With AI noise cancellation microphones and powerful bass performance, it is an excellent choice for competitive gamers and streamers. Backed by 1-year official warranty in Bangladesh, this ASUS wired gaming headphone is built to enhance your audio experience while delivering unbeatable value.
Buy ASUS TUF Gaming H1 Gen II Wired Gaming Headphone from One Stop
In Bangladesh, you can get original ASUS TUF Gaming H1 Gen II Wired Gaming Headphone From One Stop. We have a large collection of latest Asus Headphone to purchase. Order Online Or Visit your Nearest One Stop Shop to get yours at lowest price. The ASUS TUF Gaming H3 7.1 Gaming Headphone comes with 1 years International Limited Warranty (Battery 1 year).
What is the price of ASUS TUF Gaming H1 Gen II Wired Gaming Headphone in Bangladesh?
The latest price of ASUS TUF Gaming H1 Gen II Wired Gaming Headphone in Bangladesh is 6,500৳. You can buy the ASUS TUF Gaming H1 Gen II Wired Gaming Headphone at best price from our website or visit any of our showrooms.