Leoch LPL12-150 12V 150Ah UPS Battery
Key Features of Leoch LPL12:
Brand: Leoch
Rated Voltage: 12V
Nominal Capacity: 150Ah
Short-circuit current: 3000A
Internal Resistance: Approx 3.5 mΩ (Fully charged)
  • Stock: In Stock
৳60,000
Ex Tax: ৳60,000
Please call to confirm price and stock before Order.
Key Features
key1Brand: Leoch
key2Rated Voltage: 12V
key3Nominal Capacity: 150Ah
key4Short-circuit current: 3000A
key5Internal Resistance: Approx 3.5 mΩ (Fully charged)
Information
Nominal Voltage 12V
Nominal Capacity (20HR) Nominal Capacity (25℃): C10,1.80V/cell: 150Ah
DimensionsLength: 483mm (19.0inches) Width: 170mm (6.69inches) Container Height: 238.5mm (9.39inches) Total Height: 238.5mm (9.39inches)
Terminal T11(M8)
Container MaterialABS (UL94 HB or V-0 optional)
Nominal Operating Temp. Range25±3℃ (77±5°F)