





| Model: DCP-T230 |
| Print Speed(B&W/ Color): 27 pages/ 11 pages per minute |
| Resolution: 1200 x 2400 dpi |
| Enlarge/Reduce: 25% to 400% |
| Power: AC 220 - 240V, 50/60 Hz |
- Stock: In Stock
| Key Features | |
| key1 | Model: DCP-T230 |
| key2 | Print Speed(B&W/ Color): 27 pages/ 11 pages per minute |
| key3 | Resolution: 1200 x 2400 dpi |
| key4 | Enlarge/Reduce: 25% to 400% |
| key5 | Power: AC 220 - 240V, 50/60 Hz |
| General | |
| Functions | Print, Scan, Copy |
| Output Color | Color |
| Printer Type | Multi-Function Color Ink Tank Printer |
| Duplex | Manual |
| Print Resolution | Up to 1200 x 6000 dpi (Windows only) |
| Print Speed | Black/Color: 28/11 ppm |
| Technology | Inkjet |
| Paper Information | |
| ADF | No |
| Input Capacity | Up to 150 sheets of 80 gsm plain paper |
| Output Capacity | Up to 50 sheets of 80 gsm plain paper |
| Paper Size | A4, Letter, Legal, Mexico Legal, India Legal, Folio, Executive, B5 (JIS), A5, B6 (JIS), A6, Photo(10x15cm/4x6"), Photo-L(9x13cm/3.5x5"), Photo-2L(13x18cm/5x7"), Indexcard(13x20cm/5x8"), Com-10, DL Envelope, Monarch, C5(B5 (JIS) and B6 (JIS) size paper are supported only in some countries.) |
| Paper Type | Plain Paper, Inkjet Paper (coated paper), Glossy Paper, Recycled Paper |
| Paper Weight | 64 to 220 gsm (17 to 58 lb) |
| Technical Specs | |
| Connectivity | Hi-Speed USB2.0 |
| Display | LED |
| Power Consumption | Copying: Approx. 12 W Ready: Approx. 2.5 W Sleep: Approx. 0.7 W Power Off: Approx. 0.2 W |
| Memory | 64 MB |
| Dimension | 390 mm × 343 mm × 148.5 mm |
| Support | |
| Software | Compatible with Brother iPrint&Scan Desktop App Supported OS- Windows: 10 / 11, Linux OS, Chrome OS |
| Toner/ Cartridge/ Refill | BTD100C (Cyan Ink Bottle, Approx. 5000 pages), BTD100M (Magenta Ink Bottle, Approx. 5000 pages), BTD100Y (Yellow Ink Bottle, Approx. 5000 pages), BTD100BK (Black Ink Bottle, Approx. 7500 pages) (Please make sure your existing & mentioned toner/cartridge/ink bottle models are the same before buying a new one) |
| Copy | |
| Copy Color | Yes |
| Copy Resolution | Zoom - 25% to 400% Up to 1200 x 1800 dpi |
| Scan | |
| Duplex Scan | Manual |
| Maximum Scan Size | Width: Up to 213.9 mm (8.42") Length: Up to 295 mm (11.61") |
| Scan Resolution | Up to 1200 x 2400 dpi |
| Scan Type | Colour / Monochrome |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Weight | 6.3 kg |
| Warranty | |
| Warranty Details | 1-year Limited warranty, an Adapter/Power Cable with no warranty, and a Box Mandatory While Claiming. 1 year or 30,000 pages which comes first |
Brother DCP-T230 Multi-Function Color Ink Tank Printer
The Brother DCP-T230 Multi-Function Color Ink Tank Printer offers dependable capabilities for printing, scanning, and copying, designed for both home and office use, thanks to its economical ink tank technology. With compact measurements of 390 mm x 343 mm x 148.5 mm and a weight of 6.3 kg, the Brother DCP-T230 is easy to position on a desk. This printer produces black and white prints at a speed of 16.0 images per minute and color prints at 9.0 images per minute, with a resolution reaching up to 1200 x 6000 dots per inch. It supports various paper types including plain, coated inkjet, glossy, and recycled formats across sizes such as A4, Letter, Legal, Mexico Legal, India Legal, Folio, and Executive. The Brother DCP-T230 also accommodates A5, A6, photo formats, envelopes, Index cards, Com-10, DL, Monarch, and C5 sizes, while B5 and B6 JIS paper types can differ by region. The standard input can stock 150 sheets, and Tray 1 can handle the same quantity with media that weighs between 64 and 220 grams per square meter. This tray ensures reliable paper feeding and operational consistency for regular office tasks. The manual feed slot can take specific media types from 64 to 300 grams per square meter and is designed for one sheet, suitable for unique printing needs. It features an output tray that can hold up to 50 sheets, making the Brother DCP-T230 ideal for various documents, academic assignments, and vibrant color images on different materials. With Brother’s engineering, it promotes seamless workflows, economical multifunctional output, and reliable productivity for users seeking durability in both personal and professional printing settings globally today. This Brother printer adeptly meets increasing documentation requirements with user-friendly features, effective ink utilization, and dependable operation for businesses, students, and families on a daily basis, ensuring consistent performance every day.
Buy Brother DCP-T230 Color Ink Tank Printer from One Stop
In Bangladesh, you can get an original Brother DCP-T230 Multi-Function Color Ink Tank Printer from One Stop. We have a large collection of the latest Brother Printers to purchase. Order Online Or Visit your Nearest One Stop Shop to get yours at the lowest price. The Brother DCP-T230 Multi-Function Color Ink Tank Printer comes with 01 years International Limited Warranty (Battery 1 year).
What is the price of Brother DCP-T230 Multi-Function Color Ink Tank Printer in Bangladesh?
The latest price of Brother DCP-T230 Multi-Function Color Ink Tank Printer in Bangladesh is 17,500৳. You can buy the Brother DCP-T230 Multi-Function Color Ink Tank Printer at best price from our website or visit any of our showrooms.