







| Model: ROG Delta S Animate |
| Customizable AniMe Matrix |
| ASUS Essence driver |
| ASUS AI Noise-Canceling Mic |
| Hi-fi ESS 9281 Quad DAC |
- Stock: In Stock
| Key Features | |
| key1 | Model: ROG Delta S Animate |
| key2 | Customizable AniMe Matrix |
| key3 | ASUS Essence driver |
| key4 | ASUS AI Noise-Canceling Mic |
| key5 | Hi-fi ESS 9281 Quad DAC |
| Technical Specification | |
| Driver Magnet | Neodymium magnet |
| Frequency Range | 20 ~ 40000 Hz |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Diameter | USB 2.0 |
| Connectivity | USB-A USB-C |
| Others | Single-colored LED Aura Sync Foldable Hi-Fi DAC ESS 9281 Pro Hi-Fi Amp ESS 9281 Pro |
| Microphone | |
| Frequency | 100 ~ 10000 Hz |
| Noise ratio | AI Noise Cancelling Microphone |
| Sensitivity | -40 dB |
| Pick-up Pattern | Unidirectional |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Weight | 310 g |
| Cable Length | USB-C cable: 1.5m; USB-A cable: 1m |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 01 year Replacement warranty |
Asus ROG Delta S Animate Wired Gaming Headset
The Asus ROG Delta S Animate Wired Gaming Headset is a premium USB Type-C gaming headset designed for gamers in Bangladesh who want unparalleled audio performance and visual customization. Each ear cup features a customizable AniMe Matrix display with 245 mini-LEDs, allowing gamers to showcase unique lighting designs, animations, and live audio visualizations. Exclusive Soundwave light effects sync with your voice or in-game sounds, controllable via the on-ear switch. Equipped with the ESS 9281 Quad DAC, the ROG Delta S Animate headset provides lossless audio processing across low, mid, high, and ultra-high frequency bands, delivering crystal-clear sound and a staggering 130 dB signal-to-noise ratio (SNR). With Master Quality Authenticated (MQA) technology, this ROG gaming headset reproduces studio-quality audio, revealing every detail in your favorite tracks or game audio. For gaming precision, ASUS Essence drivers in airtight chambers ensure rich, accurate sound with strong bass, while ROG Hyper-Grounding technology minimizes electromagnetic interference for pure, noise-free audio. The ASUS AI Noise-Canceling Microphone (AI Mic) filters over 500 million types of background noise, including keyboard clicks and chatter, providing clear communication for Discord- or TeamSpeak-certified voice chat. The lightweight 310g ergonomic ROG Delta S Animate headset features D-shaped ear cups that match the ear contour, improving comfort and directing audio efficiently into the ear canal. With a USB-C connector and included USB-C to USB-A adapter, it is compatible with PCs, Macs, PlayStation 4 & 5, Nintendo Switch™, and mobile devices. On-ear controls let you adjust volume, microphone mute, or AniMe Matrix lighting, and Armoury Crate software allows full customization of audio profiles and lighting. Backed by a 1-year official replacement warranty in Bangladesh, the Asus ROG Delta S Animate gaming headset is perfect for gamers seeking immersive sound, advanced customization, and ergonomic comfort.
Buy Asus ROG Delta S Animate Wired Gaming Headset from One Stop
In Bangladesh, you can get original Asus ROG Delta S Animate Wired Gaming Headset From One Stop. We have a large collection of latest Asus Headphone to purchase. Order Online Or Visit your Nearest One Stop Shop to get yours at lowest price. The Asus ROG Delta S Animate Wired Gaming Headset comes with 1 years International Limited Warranty (Battery 1 year).
What is the price of Asus ROG Delta S Animate Wired Gaming Headset in Bangladesh?
The latest price of Asus ROG Delta S Animate Wired Gaming Headset in Bangladesh is 30,899৳. You can buy the Asus ROG Delta S Animate Wired Gaming Headset at best price from our website or visit any of our showrooms.